– En hyllest til Åse Lund Jensen
Isager Archives er et dypdykk inn i Åse Lund Jensen sine design fra 60- og 70-tallet. Hun var en dansk pioner innen håndverket tekstil, og forhistorien til Isager strekker seg tilbake til Lund Jensens tid.
Hvert år lanserer Isager nye kolleksjoner, og ofte samarbeider de med kjente danske designere. Årets kolleksjon er kalt “Isager Archives”, og publiseringen er allerede godt i gang. Kanskje har du allerede sett at dine favorittdesignere har lagt ut smakebiter? Eller kanskje du allerede har fått satt i gang pinnene på plagget som fanget hjertet ditt? Nederst i innlegget finner du oversikten over alle 12 designerne som er med, og utgivelsesdato for de aktuelle plaggene.


Åse Lund Jensen
Åse Lund Jensen flyttet til København etter å ha studert på Viborg Katedralskole. Hun ønsket å jobbe med mote, og fikk læreplass på Illum som syerske. I 1950 ble Lund Jensen uteksaminert av Kunsthåndværkerskolen som reklametegner. Hun giftet seg, flyttet til Grønland og reiste en del til Island. Begge steder ble hun inspirert av strikkeplaggene hun kom over.
I 1960 etablerte Åse Lund Jensen sitt eget verksted, hvor hun lagde kolleksjoner av håndstrikkede modeller for salg. Disse ble også eksportert – men det svenske garnet hun brukte gjorde genserne tunge, så portoen til USA ble for dyr. Hun startet derfor et samarbeid med Henricsens Uldspinderi i Skive, og kom frem til ÅLJ-garnet. Et litt lettere garn, med en fargeskala hun syns passet den danske forbrukeren mye bedre enn de eksisterende garnfarger man fikk tak i. Det er det samme garnet som vi i dag kjenner som Jensen Yarn, og Isager bruker fortsatt fargene fra ÅLJ-garnet i Jensen, Spinni og Tvinni.
Til Isager Archives kolleksjonen har 12 designere fått boltre seg i arkivet til Isager, som bugner over av mønstrene til Åse Lund Jensen. For i en tid hvor strikkekulturen var preget av spontanitet og det å strikke uten oppskrift, var Lund Jensen opptatt av å skrive ned gjennomtenkte og tydelige oppskrifter. Hun hadde bakgrunn som skredder, og 60 strikkere som jobbet for henne.
Hun utga flere bøker, hadde flere utstillinger og mottok Dansk Kunsthåndværks Årspris for sitt enestående og evig eksperimenterende arbeide i 1975. Da hun gikk bort i 1977 hadde hun overlatt sin virksomhet til Marianne Isager. Gjennom årene satte hun et solid preg på dansk, og skandinavisk, strikkekultur.

Vær kritisk ved køb af garn.
Det er et stort arbejde at strikke en jumper og ærgerligt at se den krybe og ”ulde” efter få ganges vask. Vær rolig for at den gamle regel om at ”billigt garn er det dyreste” også gælder her. Rent skønhedsmæssigt falder de gode garner også langt finere ud end de grove, billige garner med krasse kulører.
– Åse Lund Jensen
Isager har digitalisert boken Strikning, og gjort den tilgjengelig for alle. Et strikkeleksikon for alle nivåer av strikkeferdigheter.
Les mer om Åse Lund Jensen og Isager på Isager sine egne sider.

En liten sniktitt på kolleksjonen
Vi gleder oss til å se alle modellene i all sin prakt! Hos Fru Kvist finner du hele sortimentet fra Isager – alle garnkvaliteter og alle farger, så du finner enkelt det du trenger. Vi vet at designerne har boltret seg med blant annet Tvinni, Jensen, Tweed, Silk Mohair, Highland Wool, Spinni, Bouclé og Alpaca 1.
På designene vi har garnpakker på kan du trykke på bildet for å bli tatt videre til garnpakken.











